Obsah

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    Bezplatné semináře JTDJ

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Střecha bytového domu z pohledu povinností člena statutárního orgánu (SVJ, BD a SBD)

    Ilustrační obrázekZ hlediska vlastnictví je bytové družstvo (BD) vlastníkem celého bytového domu, a tím pádem má jasně danou povinnost se o dům jako celek starat. Společenství vlastníků (SV) je právnická osoba založená za účelem správy a údržby společných částí bytového domu. Společnou částí jsou všechny prostory, které nejsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků, a které jsou nutné pro funkčnost domu jako celku.

    V obou případech je součástí povinností BD i SV starost o střechu. Základní starostí je, aby střechou nezatékalo dovnitř domu, a aby srážková voda nepůsobila škody jak na majetku jednotlivých vlastníků, tak na společných částech domu.

    Další starostí je starost o technický stav střechy z hlediska bezpečnosti. Je třeba průběžně kontrolovat stav krytiny, stav komínových těles a jejich zakončení, hromosvodů, oplechování atik, atd. V případě, že dům má plochou střechu s vnitřním odvodem dešťové vody, pak je třeba kontrolovat vtoky a čistit filtry. Rovněž je třeba ověřovat stav společných antén a jejich svodů, zejména po každém silnějším větru. Jeden ulomený šroubek může způsobit i značné škody. A to nejen na zdraví či majetku obyvatel domu, ale i osob, které se v blízkosti domu pohybují. Můžou to být nic netušící kolemjdoucí, nebo třeba auto zaparkované před domem.

    Všechny škody takto způsobené jdou na vrub statutárního orgánu domu, tj. předsedů společenství či družstva, nebo výboru a představenstva. Z toho vyplývá, že je třeba vykonávat průběžné kontroly technického stavu střechy. A je dobré pokusit se do této kontroly zapojit i obyvatele domu, každého dle jeho možností a ochoty. Např. obyvatele posledních pater pod střechou, kteří mají nejblíže k hraně střechy. Každý dům může tyto situace řešit individuálně. Vědomí společné péče o dům může přispět i k lepším sousedským vztahům.

    Všem bydlícím přejeme střechy v bezvadném technickém stavu a výborné sousedské vztahy. 

    Autor: Vladislav Hrdlička, Pro náš dům, z.s.