Obsah

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    Bezplatné semináře JTDJ

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Na střechu bytového domu se hodí fotovoltaická elektrárna

    V poslední době jsme u vlastníků bytových domů zaznamenali velký zájem o fotovoltaické elektrárny. Se zvyšující se spotřebou elektrické energie (klimatizace, rekuperace, nabíjení elektrokol či elektromobilů) logicky roste i zájem o vlastní zdroj. Bytové domy jsou ovšem specifické způsobem vlastnění i rozvodem elektrické energie.

    Elektroinstalace je v bytových domech rozdělena do mnoha menších okruhů. Samostatným okruhem jsou tak společné prostory a samostatnými okruhy jsou i jednotlivé byty. Spotřeba těchto jednotlivých okruhů je ovšem většinou nízká (kolem 2-3 MWh ročně) a fotovoltaická elektrárna se pro jeden samostatný okruh nevyplatí.  Výjimkou jsou pouze domy, které mají například podzemní parkoviště, centrální vzduchotechniku nebo rekuperaci.

    Existuje ovšem řešení i pro domy s jednotlivými nízkými spotřebami. Jedná se o takzvané sloučení odběrných míst. Zjednodušeně vysvětleno se v bytovém domě upraví elektroinstalace tak, že stávající elektroměry jednotlivých okruhů se stanou pouze podružnými a tím vznikne jeden velký okruh se součtem všech odběrů. Do společného okruhu se následně připojí fotovoltaická elektrárna a mezi jednotlivé byty je následně rozúčtována pouze elektrická energie odebraná od externího dodavatele.

    Jako příklad můžeme uvést konkrétní malý bytový dům o osmi bytových jednotkách. Jednotlivé odběry v bytech jsou průměrně 3 MWh ročně, ale celková spotřeba domu (všechny byty + společné prostory) je 27,3 MWh ročně. Na takový odběr by se již vyplatilo instalovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 8,4 kWp, která by vyrobila ročně cca 9,2 MWh. Při současné ceně 1 kWh 6,23 Kč včetně DPH budou majitelé šetřit asi 46 tis Kč ročně a sníží díky tomu emise COo 5,5 t. Při podobných spotřebách by přitom bytový dům o sto bytových jednotkách mohl pro vlastní spotřebu vyrobit 103,2 MWh.

    Pokud máte tedy na vašem bytovém domě dostatečně velkou střechu, určitě stojí za to se výrobou vlastní elektřiny zabývat. Elektrárna střechu příliš nezatíží, lze ji šetrně uložit i na povrchy střech po rekonstrukci, instalace je jednoduchá, není nutné příliš zasahovat do stávajícího vedení a za určitých okolností lze na její pořízení získat dotaci.

    Pokud vás myšlenka vlastnit fotovoltaickou elektrárnu zaujala, můžete si zdarma nechat spočítat její ekeonomickou výhodnost přímo pro váš bytový dům. Stačí vyplnit pár jednoduchých informací.

    Autor:

    Martin Ištvánek

    manažer rozvoje, ČEZ Bytové domy