Obsah

Konference Ostrovy života

19.-20. listopadu 2018

Brno, hotel Holiday Inn

Co vás čeká?

  • 15 přednášek ve dvou dnech
  • ukázky praktických řešení – systémů zadržování srážkových vod, recyklace tzv. šedé vody, ostrovní systémy FVE, zelené střechy aj.
  • setkání s odborníky, možnost diskuse a konzultace
  • konferenční sborník a další vzdělávací materiály
  • společenský večer vč. slavnostního rautu a doprovodného programu
  • Chci se zúčastnit

    Bezplatné semináře JTDJ

    Kontakt

    Pro náš dům, z.s.

    Veveří 102

    616 00 Brno

    www.pronasdum.cz

    www.ospronasdum.cz

    Odběr zpravodaje

    Zelená střecha - vize nebo blízká budoucnost

    Klima naší planety se mění. To je asi fakt, který se bude komukoliv velmi těžce vyvracet. O tom, jaký vliv na tuto situaci má člověk je již daleko spornější. Osobně si myslím, že vliv má. Na druhou stranu naše činnost, podle mne, má pouze urychlující, či zpomalující efekt. Jsem přesvědčen, že jedním z obrovských problémů, které se již začínají projevovat, bude nedostatek vody. Podívejme se na obrázky, kde je znázorněna intenzita sucha v půdním profilu v loňském roce a v tom letošním. Na mnohým místech jsou výsledky alarmující.

    Když jsem se díval na celkové úhrny srážek, nedochází k velkým výkyvům celkových srážek za rok. Vody napadne na naši zemi stále zhruba stejně. Problém je v tom, že se střídají dlouhá období bez srážek (sucha) s dešti, jenž hraničí s přívalovými srážkami. Problém je v tom, že obrovská část této vody se nevsákne do půdy, aby se z ní pak postupně odpařovala, ale čím dál tím větší množství vody odteče. Způsobí povodeň a je pryč. Co s tím? Ano vlády a vědci přemýšlejí a hledají řešení. Budeme stavět přehrady, budeme zadržovat vodu v krajině, budeme jinak sázet plodiny a kdo ví, co ještě.

    Nezapomněli jsme na něco?

    Co města, městské celky a aglomerace zabetonované svými silnicemi, parkovišti a střechami? Možná si myslíte, že jsme se tak trochu pomátl na rozumu. Jsem si jistý, že ne. Zadržme vodu v městech. Naše města představují kilometry a kilometry ploch, které vodu neabsorbují, ale pouze sesbírají a odvedou do řek a pak jsou povodně a... To jsem přece již psal.

    Jak udržet vodu ve městech?

    Začít činit a ne pouze vykládat a čekat až někdo řekne, přikáže, nebo zadá. Začít můžeme u svého domu. Každá střecha je vhodná k upravě do podoby střechy zelené. Ještě donedávna jsem si myslel, že toto je možné pouze u plochých střech, ale v současnosti jsou dostupné i systémy pro střechy sedlové.

    Tuším, že velká část čtenářů, jenž se dočetli až sem, mi položí otázku. Dobře, zelená střecha, ale kolik to bude stát, co získáme?

    Získáme moc a dokonce se nám vynaložené finanční prostředky i vrátí. Jak? Chladem v létě, lepší tepelnou pohodou v zimě. Prostředím a novým místem pro trávení volného času. Prostory, které budou součástí společenstva, ale perfektně ochrání oproti vnějsím lidským vlivům, kterých jsou nyní plná média.

    Jak se dá pomocí zelené střechy ušetřit?

    Na závěr si dovolím pouze naznačit jak dosáhneme uvedených úspor. Poměrně jednoduše. Zelená střecha má výrazně delší životnost, díky odpařování absorbované vody v létě okolní prostor ochlazuje. To jen naznačení, co vše nám zelená střecha může dát.

    Věřte, že cesta k tomu, aby naše domy byly opravdu plnohodnotným prostorem pro život a ne jen prostorem pro bydlení bude dlouhá. Střechou to totiž pouze začíná. A podle dostupných informací a konkrétních realizací zelených střech není vizí, ani blízkou budoucností, v mnohých případech je již skutečností.

    Každý můžeme udělat něco pro budoucnost, pro naše děti a zejména pro jejich děti, naše vnoučata. A současně s tím i žít příjemně. Z každého domu může být ostrůvek života. Z každé čtvrti může být ostrov života a z každého města soustroví.

    Tímto článkem bych rád naznačil směr kudy je možné se vydat. Spolu s mými kolegy a mnohými partnery se vydávám a budu se snažit přinášet co nejvíce informací, námětů a rad, jak postupovat v tom, by naše domy a města byly místem plnohodnotného života.

    Autor:
    Ing. Petr Němec, předseda Pro náš dům z.s.